Magazynowanie Energii

Panele słoneczne działają przez cały rok, jednak produkcja energii elektrycznej nie odbywa się w sposób ciągły. W słoneczny dzień ilość wytworzonego prądu przekracza zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, natomiast nocą oraz w pochmurne dni jego zużycie zwykle przewyższa podaż. Z tego względu konieczne jest magazynowanie nadwyżek energii. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na net-metering, czy też zainwestujesz w większą niezależność, masz do wyboru dwa typy instalacji – „on-grid” oraz „off-grid”.

Rodzaje Instalacji

  • Instalacja fotowoltaiczna typu „on-grid” nadmiar energii przekazuje do sieci publicznej i w razie potrzeby stamtąd ją pobiera, na zasadzie tak zwanego net-meteringu (bilansowania). Korzystanie z takiego rozwiązania jest możliwe dzięki zamontowaniu specjalnego licznika dwukierunkowego, który służy do rozliczania się prosumenta z zakładem energetycznym. Sposób rozliczania zależy od maksymalnej mocy zainstalowanej w panelach, określanej przy pomocy parametru kWp (kilowatopik). Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku instalacje o mocy do 10 kWp mogą odebrać z sieci 80% oddanej energii, natomiast instalacje o mocy od 10 do 40 kWp – jedynie 70%. Pomimo tego, systemy on-grid są najczęściej wybierane właśnie ze względów ekonomicznych, ponieważ nie wymagają one zamontowania kosztownych akumulatorów. Od 2019 roku z tej metody rozliczeń mogą korzystać również firmy – pod warunkiem, że posiadają instalacje PV o mocy do  50 kWp.
  • Instalacja fotowoltaiczna typu „off-grid” świetnie sprawdzi się w miejscach z utrudnionym podłączeniem do sieci energetycznej oraz takich, w które są narażone na częste przerwy w zasilaniu. Jest to rozwiązanie nieco bardziej kosztowne, jednak pozwala na uzyskanie samowystarczalności energetycznej. Kolejna jego zaleta polega na tym, że prosument (inaczej niż w przypadku bilansowania) nie musi oddawać części wyprodukowanej energii. System „off-grid” (inaczej wyspowy) polega na stworzeniu własnego magazynu energii poprzez montaż akumulatorów, wykonanych zwykle z ogniw litowo-jonowych. Mają one niewielką wagę oraz objętość, duże napięcie jednostkowe i są całkowicie przyjazne dla środowiska naturalnego. Żywotność naszych akumulatorów wynosi nawet 8 lat, co odpowiada około 10 cyklom ładowania. Posiadamy baterie solarne różniące się od siebie zarówno rodzajem wykorzystywanej technologii, jak i pojemnością (od 3 kWh do 10 kWh), która w czasie 10-letniej eksploatacji nie spada poniżej 80% wartości wyjściowej.

Stwórz wraz z nami własny magazyn energii i ciesz się niezależnością przez długie lata!

Zalety rozwiązania

Duża Pojemność Akumulatorów

Oszczędność do 80%

Dostępność energii 24/dobę

Pełna Integracja Paneli