Dlaczego Panele Fotowoltaiczne

Standardowe panele solarne składają się z modułów połączonych ze sobą szeregowo lub równolegle. Swoje właściwości zawdzięczają ogniwom krzemowych pochłaniającym fotony odpowiedzialne za wytwarzanie energii elektrycznej ze słonecznej. To właśnie dostęp do promieni słonecznych decyduje o wydajności całej instalacji i powinien być kluczowym czynnikiem przy wyborze miejsca montażu. Optymalne warunki zapewniają dachy nachylone w kierunku południowym (w naszej szerokości geograficznej najlepiej pod kątem 35-40 stopni) bądź otwarte przestrzenie, które w południe nie są narażone na zacienienie. Niekorzystny wpływ zacienienia na pracę całego panelu można częściowo niwelować dzięki specjalnym diodom bocznikującym, które mają za zadanie optymalizację produkcji energii elektrycznej.

Podział ogniw solarnych

Poszczególne moduły paneli solarnych posiadają specjalne zabezpieczenia. Od spodu chroni je warstwa folii elektroizolacyjnej – transparentnej lub nadającej kolor. Z kolei zewnętrzną powierzchnię ogniw przed uszkodzeniami zabezpiecza laminowanie folią EVA. Dodatkowo, od strony słonecznej montuje się szybę ze szkła hartowanego o grubości około 2-3 mm. Niezbędnymi elementami całości są także rama aluminiowa oraz gniazdo przyłączeniowe wraz z okablowaniem.

W zależności od rodzaju wykorzystanej do produkcji ogniw fotowoltaicznych technologii otrzymywania krzemu, panele PV dzieli się zwykle na trzy grupy – monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne.

  • Najpowszechniejsze są panele polikrystaliczne otrzymywane techniką odlewania. Mają niebieski kolor, składają się z płytek o kwadratowym kształcie, a na ich powierzchni widoczne są kryształy krzemu.

  • Większą sprawnością energetyczną (przekraczającą nawet 19%) cechują się czarne ogniwa monokrystaliczne, które wytwarza się w wyniku hodowli techniką Czochralskiego. Posiadają one silnie uporządkowaną strukturę i jedynie nieliczne skazy widoczne gołym okiem, a ich żywotność wynosi co najmniej 30 lat. Opłaca się w nie inwestować osobom, które dysponują niewielkim dachem lub obszarem pod instalację.

  • Najbardziej ekonomiczne są ogniwa amorficzne, które można rozpoznać po brunatnej lub bordowej barwie. Wyróżniają je niemal nieograniczone możliwości ich wykorzystania dzięki łatwości w nadawaniu im dowolnego kształtu. Osobną kategorię stanowią ogniwa cienkowarstwowe – kruche i bardzo delikatne. Ich główna zaleta polega na tym, że częściowe zacienienie modułu nie wpływa na funkcjonowanie jego niezacienionej części i tym samym nie spowalnia procesu produkcji energii elektrycznej.

Nasze panele wykonane są z komponentów pochodzących od renomowanych producentów i posiadają certyfikaty gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa ich użytkowania. Jesteśmy przekonani o niezawodności naszych instalacji, dlatego oferujemy 12-letnią gwarancję na produkt oraz 25-letnia gwarancję wydajności.

Dlaczego warto?

Zwrot do sieci energii

Zielona Energia w Twoim domu

Do 80 % Oszczędności

Wydajne Panele Fotowoltaiczne