Pompy Ciepła - Rozwiązania dla Ciebie

Pompa ciepła to urządzenie cieplne, wykorzystujące naturalne zasoby energetyczne do wytwarzania ciepła użytkowego. Innymi słowy, sprzęt pobiera energię ze źródła zewnętrznego, a następnie po przeprowadzeniu szeregu procesów fizycznych, oddaje ciepło do instalacji. Wybór pompy ciepła do domu to sposób na ogrzanie wody użytkowej niskim nakładem energetycznym. Alternatywnie sprzęt można wykorzystać nawet do ogrzewania pomieszczeń. 

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, a główny podział dotyczy źródła poboru energii, z którego korzysta pompa. Każde z powszechnie wykorzystywanych urządzeń można przyporządkować do jednej z poniższych kategorii:

  • pompy powietrzne – źródłem energii jest powietrze poza budynkiem, w którym znajduje się urządzenie;
  • pompy gruntowe – ciepło jest pobierane z gruntu;
  • pompy wodne – jako źródło energii służą wody gruntowe.

Najczęściej wybierana jest pompa ciepła powietrzna, ze względu na prostotę montażu i działania. W przypadku urządzeń gruntowych i wodnych konieczne jest wykonanie wykopu, co zwiększa poziom trudności procesu oraz zwiększa koszty.

Jak działa pompa?

Mechanizm działania pompy ciepła zwykle jest podobny, choć po części zależy on od wykorzystywanego źródła ciepła. W przypadku klasycznego modelu powietrznego proces przebiega w następujących krokach:

  1. Pobór energii przez część zewnętrzną urządzenia.
  2. Absorpcja ciepła przez wodę znajdującą się w pompie.
  3. Rozpoczęcie procesu parowania wskutek podniesienia temperatury wody.
  4. Uruchamia się sprężarka powietrza.
  5. Dochodzi do sprzężenia pary wodnej.
  6. W efekcie sprężenia ma miejsce skroplenie pary wodnej.
  7. Czynnik grzewczy trafia do obiegu.

Dlaczego pompa ciepła do domu to dobry wybór?

Pompy ciepła stale zyskują na popularności, co w dzisiejszych czasach nie powinno dziwić. Dlaczego akurat dziś korzyść z montażu tego urządzenia grzewczego jest tak duża? Stanie się to dla Ciebie jasne, gdy poznasz zalety użytkowania pompy ciepła w domu: 

Niskie koszty produkcji ciepła

Pompa jest zwykle zasilana prądem, przy czym cechuje się minimalnym zapotrzebowaniem energetycznym. Oznacza to bardzo niskie koszty miesięczne ogrzania wody, czy w niektórych sytuacjach, również pomieszczeń. W obliczu stale rosnących cen ogrzewania rezygnacja z ciepła sieciowego wydaje się wyjątkowo atrakcyjną opcją.

Urządzenie przyjazne dla środowiska

Pompa korzysta z naturalnych źródeł energii, nie wyczerpując zasobów ani nie emitując zanieczyszczeń. To sprzęt ekologiczny, zwłaszcza jeśli występuje w parze z instalacją fotowoltaiczną.

Bezobsługowość

Dobrze zamontowana pompa wysokiej jakości to urządzenie w zasadzie bezobsługowe. Zapomnij o dorzucaniu opału czy ciągłej zmianie ustawień.

Wszechstronność

Pompa najczęściej służy do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, niemniej możesz wykorzystać ją też do ogrzewania pomieszczeń, a nawet jako urządzenie klimatyzacyjne.

Uniwersalne zastosowanie

Pompa może zasilać w ciepło klasyczną instalację ciepłej wody, ale też instalację ogrzewania podłogowego. Odpowiednio dobrana sprawdzi się w połączeniu z niemal każdym nowoczesnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania wody i powietrza.

Zależy Ci na energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniu w zakresie ogrzewania? Wybierz pompę ciepła i ciesz się niezależnością energetyczną. Przeprowadzimy dla Ciebie montaż urządzenia oraz wskażemy, jak w pełni wykorzystać jego potencjał. 

Nasze rozwiązania

Zaawansowany Serwis

Oszczędności do 80 %

Ekologiczny DOM

Panele Fotowoltaiczne